Díky JoVE (Journal Of Visualized Experiments) představujeme metodickou video ukázku přípravy raka k jeho začlenění do systému k neinvazivnímu sledování srdeční a pohybové aktivity.

Raci patří mezi stěžejní organismy vodního prostředí. Slouží jako vhodný modelový organizmus pro etologické a fyziologické studie bezobratlých a rovněž jako bioindikátor kvality vody. Přestože raci nemohou přímo specifikovat látky způsobující zhoršení kvality vody, mohou okamžitě (během několika sekund) prostřednictvím akutních změn jejich srdeční a pohybové aktivity varovat před zhoršením kvality vody.

V této studii představujeme neinvazivní metodu, která může být implementována v různých podmínkách díky kombinaci její spolehlivosti a relativní jednoduchosti.

Přístup, při němž jsou živé organismy zahrnuty do vyhodnocování stavu prostředí, poskytuje spolehlivé zjištění změn ve vodním prostředí. Za účelem včasného varování při zhoršení kvality vody (i k případnému zamezení dalších škod) byl vyvinut neinvazivní systém založený na záznamu fyziologických a etologických parametrů. Systém je nyní používán v místním pivovaru ke kontrole kvality vody používané při výrobě nápojů, nicméně může být použit pro průběžné vyhodnocování kvality vody v reálném čase v jakémkoli zařízení na úpravu a dodávání vody a pro standardizovaná laboratorní vyšetření fyziologie srdce a chování raků.

Video můžete zhlédnout zde.

Iryna Kuklina*, Filip Ložek*, Petr Císař, Aliaksandr Pautsina, Miloš Buřič, Pavel Kozák

Autor článku: Ing. Filip Ložek

 

Kalendář akcí

Květen 2019
Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Váš email:
Předmět:
Dotaz: